Tajemství a záhada signálu Wow!

Dne 15. srpna 1977 byl zachycen podezřelý signál radioteleskopem The Big Ear v Ohiu Dr. Jerry R. Ehmanem. Signál pocházel mimo sluneční soustavu a byl sledován 72 sekund. Jeho intenzita byla třicetkrát intenzivnější než bylo obvyklé.

Jelikož mimozemský život doposud nebyl vyloučen, byl původ signálu Wow! připsán právě mimozemské inteligenci. Název signálu Wow! Vznikl uchvácením Dr. Ehmana, který signál zachytil a do tištěné podoby signálu vepsal komentář Wow!, který se následně stal samotným názvem signálu. Písemné označení signálu bylo: 6EQUJ5

Wow_signal
Zdroj: Wikipedia

Honba za původem signálu

Zda byl signál vyslán mimozemskou civilizací nebo se jednalo o přirozeně vyvolaný radiový impulz, není dodnes známo. Americký vědec Robert Gray se v 80., 90. a 20. letech pokoušel znovu zachytit podobný signál, ale bohužel marně, a to měl k dispozici mnohem výkonnější sestavu radioteleskopů. Možným vysvětlením, o kterém se spekulovalo, mohly být změny v tzv. mezihvězdném prostoru, které mohou vytvářet slabý spojitý signál. To ovšem stále nevylučuje původ signálu od mimozemské inteligence.

verylargeZdroj: Wikipedia

Dodnes je signál Wow! senzací, kterou se zabývají astrologové, záhadologové a stal se přitažlivým také pro esoteriky. V České republice je nejvíce se signálem Wow! spojován Ludvík Tuček z Havířova, který o signálu dokonce napsal knihu z názvem “12 čísel z vesmíru“. Jeho teorie jsou však mezi odborníky považovány za nepodložené fantazie.

 

2 komentáře

Zanechat odpověď
  1. ten clanek neni kompletni. totiz v dalsi casti se spekuluje ze signal by mohl mit puvot v nejakem asteroidu, ktery v te dobe proletal, ale ted nevim jestli nasim solarnim systemem nebo i bliz k zemi.
    Ten asteroid bude proletat opet myslim zacatkem roku 2017 a vedci budou skoumat jestli nemohl byt puvodcem.

    • Dobrý den,
      máte pravdu, ale teorií existuje více. Nové poznatky ukazují, že se skutečně asi jedná o přirozený původ signálu. V nové teorii, s kterou přišel Antonio Paris, se navíc poukazuje na to, že by signál mohl pocházet z oblaku vodíku z dvojice komet, které se pohybovaly v zorném poli radioteleskopu, odkud byl zachycen signál wow.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *