Nebezpeční roztoči a jak se jich zbavit

Každý den žijí mezi námi a mohou napáchat hodně neplechy. Drobní klepítkatci, které pouhým okem nespatříte. Roztoče musíme často trpět ve svém lůžku nebo koberci, naštěstí však existují speciální peřiny pro alergiky a další pomůcky, jako je čistička vzduchu. Vlhké a teplé prostředí je přímo přitahuje, v lůžkovinách se živí naší kůží a jejich výkaly způsobují astma či nepříjemné ekzémy.

Horší imunita, pocit vyčerpanosti, dýchací problémy – nemusíte být zrovna alergikem, abyste se necítili s roztoči doma moc komfortně. Takže jak proti těmto nevítaným společníkům vlastně bojovat? Možností je celkem dost, ale ne všechny zbraně fungují na jedničku.

Vysávání opravdu moc nepomůže

Bezmála zázračné vysavače, které roztoče vyhubí do posledního. Ano, do jisté míry toto řešení pomůže, ale není žádným všelékem. Roztoče lépe pobijete tím, že rozložíte peřiny na balkon či je naopak vystavíte chladu. Nechat lůžkoviny nedbale rozestlané tak nemusí být vždy známka nevychovanosti, v některých případech tím totiž pomůžete omezit výskyt roztočů na minimum. Ale pozor, jen zabít je nepomůže – alergenem jsou totiž jejich výkaly.
A právě jejich pozůstatky jsou tak trochu problémem. Když totiž lůžkoviny vyperete, jednu kolonii roztočů možná zničíte. Ale exkrementy se budou peřin držet i nadále – tedy pokud je nehodláte prát každých čtrnáct dní (a to je technicky nesmyslné, protože byste výrazně zkrátili jejich životnost a mohli zjara kupovat zase nové). Mnohem lepší bude koupit přikrývky pro alergiky, kde se roztoči budou množit jen hodně obtížně. Co třeba hladká pěnová matrace? Pomohou i bariérové potahy či povlaky lůžkovin, se kterými zabráníte rozlézání roztočů sem a tam.

Pryč s vysokou vlhkostí vzduchu

Roztoče nenajdete jen na lůžkovinách, ale i v záclonách či kobercích, drží se dokonce i plyšových hraček Vašich dětí (zákeřné, že?). Asi čtyři pětiny celé roztočí armády najdete v ložnici, průměrný byt obývá až patnáct tisícovek těchto drobných tvorů. Čalouněný nábytek, místa, kde se drží obecně prach, deky, polštáře – tam všude budou!
Přírodní metoda? Zkuste třeba eukalyptový olej, ten roztoči přímo nenávidí. Když budete stírat prach, nakapejte jej trochu na vlhký hadřík a uvidíte, že jediným efektem nebude příjemné provonění celého bytu. Samozřejmě máte možnost i koupit sprej proti roztočům, ale ten je příliš drahý a o jeho skutečné účinnosti lze pochybovat.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *