Léčivka jménem sporýš

Poněkud netradiční léčivá bylina, kterou asi moc lidí nezná. Třezalka, meduňka, levandule – ty rostou skoro u každé cesty, vlastně i v mnoha městských lodžiích. Ale sporýš? Co o něm vlastně víme? A jaké účinky má, jakým způsobem bychom jej mohli efektivně využít? Možná se budete divit, ale je toho poměrně hodně! Tak si pojďme sporýš trochu představit…

Sporýš měli rádi už Keltové

Antické národy užívaly sporýš celkem pravidelně, dokonce mu přisoudily až magické vlastnosti. Staří Řekové jej spojovali s bohyní Afrodíté, sporýš totiž rostl tehdy (ale i dnes) poměrně hojně. Je to jedna z těch rostlinek, které často vídáte, ale možná úplně neznáte jejich přesné pojmenování. Období květu má sporýš lékařský během letních měsíců, pro domácí lékárnu můžete ale sklízet například i jeho nať. Možná Vás překvapí jeho staročeský název – železník. Nositel této byliny podle lidových báchorek měl být v bitvě ušetřen svištících kulek a vůbec všech železných zbraní. Možná na tom je ale zrnko pravdy, protože zábaly ze sporýše dokáží utlumit příznaky různých kožních chorob.

Výborné využití najde i v kuchyni

Ochutí saláty či polévky, sporýš se dá využít i pro přípravu obzvláštně chutnajícího čaje. Někteří fajnšmekři si bez něj nedovedou představit třeba zavařování domácích okurek. V domácí lékárně se samozřejmě také neztratí. Únava a pocit malátnosti, stejně jako lepší trávení těžkých jídel. Sporýš vydatně podporuje i správnou činnost vnitřních orgánů. Umí velmi dobře pročistit ledviny (je silně močopudný), zlepší činnost jater a střev.
A co dál? Samozřejmě, léčivých účinků je celá řada. Zajásat by mohli ti, které trápí chronické potíže s kazivostí zubů, protože čaj a kloktadlo ze sporýše má možná lepší účinky než například heřmánek. Pokud trpíte lámavostí vlasů, je také nejvyšší čas dát si šálek tohoto podivuhodně chutnajícího čaje a po pár týdnech vidět to zlepšení…
Průjem, nachlazení, křeče ve svalech, ječné zrno, nechutenství, ale také bolesti hlavy při menstruaci. Sporýš najdeme často na hromadě kamenů, ale i podél lesních cest a rybníků. Tmavě zelené listy a modrý drobný květ, asi půlmetrová hodně větvená lodyha – přesně takhle poznáte verbenu officinalis.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *