Jak ulevit kočce v letních měsících

Kočky se s oblibou vyhřívají na sluníčku, když je léto, možná se Vám zdají být na vrcholu blaha. Ovšem pozor, zdání klame. Ačkoliv jsou tyhle šelmičky původem pouštní zvířata, mimořádně teplé léto je trápí podobně jako nás. Takže jak bychom jim mohli červenec a srpen trochu usnadnit? Stačí vlastně jen málo. Každý chovatel ví, že kočka je nenáročná a většinou se o sebe zvládne postarat více či méně sama.

Třicet stupňů a více? To je nebezpečné

Kočkám při teplotách přes třicet stupňů Celsia ve stínu hrozí přehřátí organismu, zvláště pokud jsou trochu starší. Základem je určitě miska s čerstvou vodou o pokojové teplotě, které se bude moci naše čtyřnohá kamarádka kdykoliv napít. Vodní fontána je určitě také dobré řešení, bude kočky nutit častěji doplňovat tekutiny, pomůže i kostka ledu v misce navíc. To, že má kočka úpal, však nepoznáme úplně snadno. Je to šelma, která nedává najevo bolest, která by se ve volné přírodě mohla vymstít. Když se ale kočce hůř dýchá, má skelný pohled a často zvrací, je něco špatně a urychleně bychom měli vyrazit k veterináři.
Kočka s bílým kožíškem určitě uvítá, když jí lehce pomáznete konečky uší a čumáčku trochou opalovacího krému. Důvod je prozaický, kůže skrytá pod bílou srstí není dost chráněná proti slunečním paprskům a hrozí popáleniny. V žádném případě také nenecháváme zvíře ve vyhřátém autě samotné, případný transport se snažíme maximálně urychlit.

Pokropit vodou z hadice není dobrý nápad

Psovi tím uděláte radost, pro kočku to ale bude vysloveně kulturní šok. Pocákat kožíšek chladnou vodou ze zahradní hadice? To Vám bude odpouštět celé odpoledne, nehledě k tomu, že si vlastně od vedra zase tolik neuleví. Lepší řešení bude dát kočce k dobru klimatizaci nebo větrák – a nebojte se – bude si dokonale libovat. Pokud tu není ta možnost, zase tolik se neděje. Nechte kočku v klidu, aby si zalezla do stínu – třeba na skalku, pod pergolu, prostě kamkoliv – a přečkala nadprůměrné teploty po svém. Spánkem, odpočinkem, válením se a tak dále, co vlastně také v nějakých vedrech dělat, že? Hlodavce nebo okrasné ptactvo se také dost dobře prohánět nedá.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *