Věčné město – Řím

Centrum nejproslulejší antické civilizace, která ve své době ovládala celou středomořskou oblast. Dnes sídlo papeže a hlavní město Itálie. Řím nabízí desítky různých architektonických skvostů napříč staletími a je tu stále co obdivovat. Řekněme si něco alespoň o těch nejzajímavějších a turisticky nejvyhledávanějších památkách, vždyť i na jejich návštěvu by jediný den nestačil. Navíc, všechny cesty vedou do Říma, takže pojďte s námi!

Antika tu hraje první housle

V Římě je sice mnoho zajímavých památek, ale nejvíce odkazů zde najdete právě na antickou historii. Co třeba Koloseum? Forum Romanum? Skoro tři tisíce let římské historie nabídne i pohled na Pantheon, Baziliku svatého Petra, Sixtinskou kapli, Španělské schody nebo Villu Borghese. Posezení v útulné kavárničce v mezičase prohlídek určitě není žádný problém. V centru samotného Říma najdete i nejmenší stát světa – Vatikán – jehož rozloha je dokonce nižší než pouhý jeden kilometr čtvereční.
Třímilionové město se rozkládá necelých třicet kilometrů od středomořského pobřeží, od šestého století je sídlem papežů a později i slavných renesančních či barokních umělců. V Itálii může v ohledu kulturních památek na tato období konkurovat snad jen Florencie. Prohlédněte si Koloseum, kam se v dobách největší slávy vešlo až padesát tisíc diváků nebo zbytky Fora Romana, nejslavnějšího antického náměstí. Bohužel, zub času antické památky nezachoval v jejich plné nádheře, přesto zde je rozhodně co obdivovat…
Na břehu Tibery najdete i Andělský hrad, sídlo papežů v době, kdy bylo město ohroženo – někdejší vězení nebo pevnost spatřilo světlo světa už ve druhém století, dnes tu najdete rozsáhlé muzeum. V noci je pohled na tuto stavbu prostě impozantní! Stadion Circus Maximus, majestátní Konstantinův oblouk či překrásné náměstí Piazza Navona, kde čilý ruch neutichá ani během nočních hodin.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *