Neuschwanstein v Bavorsku

Pohádkový zámek, který měl nabízet svým obyvatelům všechny vymoženosti devatenáctého století. Každoročně na bavorský Neuschwanstein zavítají miliony turistů. Ludvík II. Bavorský chtěl mít zámek, kde by se mohl skrývat před světem a nenáviděnou matkou – a to se mu určitě podařilo.  Výstavba trvala dlouhých osmnáct let a vyšla na několik milionů marek. V dnešní době naprosto astronomická suma, bavorská státní pokladna utrpěla skutečný debakl.

Luxus na svou dobu nevídaný

Neuschwanstein měl přes dvě stovky pokojů, toalety na automatické splachování, telefon, ústřední topení a tekoucí teplou i studenou vodu. Dnes standard, ve své době skutečné novátorství a prvotřídní luxus. Když se k tomu přidá umělecké ztvárnění jednotlivých místností – trůnní sál, v němž chybí trůn (Ludvík už neměl ke konci stavby dostatek finančních prostředků) nebo třeba královna pracovna s umělou jeskyní – budete si tu připadat jako v pohádce. Ne nadarmo se u každého příběhu z dílny Walta Disneye objevuje právě silueta tohoto jedinečného zámku.

Neuschwanstein_02

Skalnatý vrch uprostřed bavorských Alp není ale taková pohádka, jak se na první pohled zdá. Turisticky atraktivní lokalita potřebuje časté renovace, ale více než milion prodaných vstupenek ročně znamená, že si na své opravy stavba pohodlně vydělá. Otevřeno je navíc celoročně, ne jako u jiných hradů či zámků.

Neuschwanstein_03

V interiéru vládne Richard Wagner

Pokud něco miloval Ludvík II. více než svou samotu, byla to hudba Richarda Wagnera. A právě v duchu některých jeho oper se nese vybavení interiéru zámku, najdete tu výjevy z pověsti o svatém grálu a doslova na každém kroku je odkaz německých rytířských legend. Architekt Christian Janek se snažil stvořit moderní zámek, který ale v něčem evokuje atmosféru středověké romantiky. Chcete posoudit Neuschwanstein na vlastní kůži? Žádný problém, vstupné bude dvanáct euro a z Prahy je to sem asi šest stovek kilometrů.

neuschwanstein_04

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *