Mexico City – za dědictvím Aztéků

Metropolí moderního mexického státu je Mexiko City, symbolicky ležící poblíž největšího města Aztéků. Indiánská civilizace sice podlehla Španělům, ale zanechala za sebou mnoho architektonických krás. Dnešní mesticové jsou na ně právem hrdí, ve městě samotném dokonce žije každý pátý Mexičan.

Pokud „přežijete“ znečištěné ovzduší, které takovou metropoli bohužel provází a současně i nižší obsah kyslíku (nadmořská výška nad dva tisíce metrů je prostě znát), dostane se Vám pohled na nevídanou nádheru uplynulých staletí. Takže co můžeme vidět zajímavého v Mexico City (alias Ciudad de México)?

Začalo to vlastně v šestnáctém století…

Na troskách někdejší aztécké slávy roste Mexico City vlastně už od roku 1521, zažilo mimo jiné letní olympiádu a také velké zemětřesení v polovině minulého století. Centrem je náměstí zvané Zócalo, které se řadí k největším na světě. Své posvátné obřady tu dělali už Indiáni, prohlédnout si tu můžete největší barokní katedrálu vůbec, sídlí zde také prezident a nejvyšší soud. Nedaleko hlavního náměstí najdete také obrovský park – Alameda Central. Někdejší tržiště nebo popraviště skýtá dnes úžasné prostředí pro všechny milovníky zeleně. Stinnou stránkou mexické metropole jsou bohužel i děti žijící na ulici a obecně velká chudoba.
Chcete vidět pandu obrovskou? V tom případě se vydejte do místní ZOO, kam je vstup pro návštěvníky nezvykle zcela zdarma. Koho však zajímá malířství a zejména Frida Kahlo, měl by si udělat výlet do čtvrti Coyoacán. Ta dýchá typickou koloniální atmosférou, najdete zde někdejší domov slavné malířky a její muzeum, stejně jako velmi útulné kavárničky.

Doprava po městě je trochu obtížnější

Nebýt metra, které má skoro dvě stovky stanic, by byla dopravní situace v Mexico City velice špatná. Najdete tu navíc jen jediné letiště, které nese jméno po vlastenci Benitu Juárezovi, ulice bývají často přecpané. To však rozhodně zkušené cestovatele neodradí, obecně Latinská Amerika je těmito nešvary už tak trochu proslulá…
Bohatství některých obyvatel si můžete prohlédnout ve vilové čtvrti Polanco, vzpomínkou na někdejší indiánskou minulost je síť zavlažovacích kanálů s názvem Xochimilco – možná si tu vzpomenete na jedno nejmenované italské město, doprava na loďkách s puncem prvoplánové romantiky je tu doslova všude.
A na závěr – věděli jste, že je tu i jeden odkaz na někdejší Československo? Nejluxusnější ulicí Mexico City je Avenida Presidente Masaryk, nacházející se právě v již zmíněné čtvrti Polanco. Světové značky, drahý luxus všude kolem. Není to však proto, že by byl Masaryk nějakým mexickým oblíbencem – všechny místní ulice nesou jméno po nějaké slavné osobnosti.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *