Budapešť, krásné město nad Dunajem

Spoustu architektonických skvostů, které si nezadají s Paříží, Prahou či Vídní. Úžasná kuchyně a ještě lepší víno. Příjemné prostředí plné oddechu a relaxace. Taková je Budapešť, metropole Maďarska, která se tyčí nad rozvodněným Dunajem. Trochu si ji představme – výlet sem totiž určitě láká skoro každého.

Dvoumilionové město plné památek

Parlament, Alžbětin most, pozůstatky římského osídlení, Lázně Rudas. To je jen malý výčet toho, co na Vás čeká právě v Budapešti. Význam města byl ve středověku obrovský, sídlili zde uherští panovníci a Budín i Pešť – jejichž spojením tohle všechno vzniklo – musel navštívit každý zkušený cestovatel. Desítky kaváren a hospůdek, luxusních obchodů, víno tu teče proudem a je tu spoustu mladých lidí. Skvělá pozvánka, že?

K prohlídce láká i budova místní opery, stejně jako tradičně velice rušná Andrássyho třída. Budova parlamentu, která má více než sedm stovek místností a přes 200 různých soch, Vás pozdraví v novogotickém duchu. Vystaveny jsou zde i korunovační klenoty, oficiální prohlídka pak trvá necelou hodinu. Možná si všimnete také nápadné inspirace architektů parlamentem v Londýně…

Lázně jsou památkou na Turky

Uhry byly také nějakou dobu pod sultánským jhem, to dobré z turecké nadvlády zde ale zůstalo dodnes. Kromě popíjení kávy na každém rohu můžete navštívit Lázně Rudas z 16. století. V Budapešti je také obrovská zoologická zahrada, která byla otevřena již v roce 1896. Pro milovníky přírody a zeleně lze doporučit procházku po takzvaném Markétině ostrově, který je vlastně jedním velkým městským parkem uprostřed ZOO. Tento ostrov se rozkládá na celém jednom kilometru čtverečním, najdete tu například i japonskou zahradu.

A co ještě si nesmíte v žádném případě nechat ujít? Je to třeba novogotický Matyášův chrám ve Starém městě či Dům maďarských vín, kde se dozvíte více nejen o proslulé tokajské tekuté révě. Pozornost si zaslouží i Citadela, pevnost z poloviny 19. století, která měla město chránit před vojenskou hrozbou. Zapomenout nesmíme ani na klasicistní baziliku svatého Štěpána, jejíž kopule skýtá jedinečný výhled na celé město.
Zaposlouchejte se tedy do tónů cikánské hudby a dopřejte si kvalitní uzeniny, užijte si více než stovku termálních pramenů nebo si udělejte výšlap na Orlí vrch, který je vzácnou přírodní rezervací tyčící se nad samotným městem. Užít si tu během roku můžete i nejeden hudební koncert, není tedy důvod se sem nevydat alespoň na krátkou návštěvu…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *